Przeszukuj:

Jagoda - tak nazywa się owoc borówki amerykańskiej oraz popularny krzew leśny

Borówka amerykańska to potoczna nazwa borówki wysokiej, czyli z łaciny vaccinium corymbosum. Ta roślina spożywcza ta ma około 450 odmian, z czego większość uprawia się na kontynencie północnoamerykańskim i we wschodniej Azji. W Europie dotychczas przyjęły się cztery gatunki borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska osiąga rozmiary w przedziale 10 cm - 4 m wysokości. Liście roślin mają wiele kształtów (od owalnego po lancetowaty) i rozmiarów (1-8 cm długości oraz 0,5-3,5 cm szerokości). Część odmian jest całoroczna, niektóre mają charakter sezonowy.

Owocem borówki jest jagoda, która zresztą wygląda tak samo jak popularny leśny owoc. Osiąga ona średnicę 0,5-1,6 cm. Charakterystyczną cechą owocu borówki amerykańskiej jest jej zakończenie przypominające koronę. W fazie dojrzałej owoce przybierają kolor niebieski albo ciemnopurpurowy i kwaskowaty smak. Natomiast na początku barwa owocu jest bladozielona, a później purpurowo-czerwona.

Sadzonki borówki amerykańskiej są do nabycia w gospodarstwach ogrodniczych, które prowadzą sprzedaż hurtową i detaliczną.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudną sztuką. Należy jednak wiedzieć, że roślina ta potrzebuje gleby kwaśnej, lekkiej i wilgotnej. Z racji tego, że jest ma płytkie ukorzenienie, trzeba ją systematycznie podlewać (zwłaszcza w okresie mniej wilgotnym).